Serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Więcej informacji na tej stronie    Zamknij to powiadomienie
 
Fotografowanie aparatami tradycyjnymiStrona główna - aparaty tradycyjnePoradnik fotoamatoraForum fotograficzneGaleria zdjęćRecenzje sprzętu fotograficznegoGiełda fotograficznaFoto pojedynekFelietonSerwisy sprzętu fotograficznegoLista użytkownikówKontakt
Zarejestruj »   Zaloguj »     

wstecz

Nikon L35AF

Irwin0

Szanowni Państwo, Panie i Panowie, Ladies and Gentelmans w dniu dzisiejszym mam zaszczyt przedstawić Państwu zawodnika wagi koguciej, czyli ni mniej ni więcej tylko Nikona L35 AF! Nazywanego pieszczotliwie Pikaichi, co ponoć oznacza najwyższy poziom.

 

Jest to bodajże pierwszy aparat kompaktowy z autofocusem wyprodukowany przez firmę Nikon pochodzącą z kraju kwitnącej wiśni.

Jaki jest koń każdy widzi. Ot taki zwykły aparacik jakich wiele.

 ON L35AF

Tylko czy aby taki zwykły?

 

Zacznijmy od początku.

Był rok 1983, kiedy istniały już wypasione lustrzanki Nikon (których wymieniać nie będę ponieważ ciągle jestem i myślę, że będę nadal wierny lustrzankom innej japońskiej firmy a mianowicie Pentaxa), kiedy to japońscy inżynierowie postanowili trafić do rzeszy odbiorców, którzy nie chcą, bądź nie potrafią fotografować lustrzankami. Postanowiono stworzyć coś niedużego, nieskomplikowanego w obsłudze, czym będzie można wykonywać dobre technicznie zdjęcia. W ten oto sposób powstał Nikon L35 AF.

 

Specjaliści od marketingu reklamowali ten aparat jako posiadający:

+ automatyczne zakładanie filmu

+ automatyczne przewijanie filmu

+ automatyczne ostrzenie

+ automatyczne dobieranie parametrów ekspozycji

+ automatycznie podnoszącą się lampę błyskową

+ automatycznie dobieraną wielkość błysku

+ automatycznie blokowany spust migawki w trakcie ładowania lampy

+ automatyczne zwijanie filmu

 

Nie trzeba nic robić, tylko pstrykać.

 

Spójrzmy na aparat z najciekawszej strony, czyli od frontu. W lewym górnym rogu znajduje się dźwignia samowyzwalacza, którą by uruchomić, podobnie jak w lustrzankach manualnych należy przesunąć w dół. Nieco dalej są dwie prostokątne wypustki. Nie mają one żadnej specjalnej funkcji. Jedyne co robią to stoją na straży by nasze frywolne paluchy nie wchodziły w czujniki autofocusa. Czujniki są dwa, a ostrzenie odbywa się za pomocą wiązek podczerwieni. I tu mamy smutną wiadomość dla miłośników sweetfoci, selfi itp.. Ostrzenie nie może odbywać się przez szybę ani w lustrze. Dalej na prawo znajduje się dosyć duży wizjer lunetkowy, w porównaniu ze współczesnymi lustrzankami cyfrowymi wręcz ogromny. W wizjerze umieszczono wskaźnik paralaksy dla niewielkich odległości rzędu 0,8-1 m, w centrum kadru znajduje celownik, w którym na na dole umieszczono skalę odległości z pictagramami podobnymi do tych ze smienki. Po wciśnięciu spustu migawki do połowy, wskazówka w wizjerze pokazuje, na co wyostrzył aparat. Autofocus działa precyzyjnie, szybko i niezależnie od oświetlenia. Po prawej stronie znajduje się lampa błyskowa, która wyskakuje do góry jak filip z konopi, gdy aparat uzna, że jej obecność jest bezwzględnie konieczna.

W środkowej części (tam gdzie powinien) znajduje się obiektyw z migawką centralną, która jednocześnie pełni funkcję przysłony. Jest to obiektyw nikon  o ogniskowej 35mm i jasności f=1:2,8, złożony z 5 soczewek w czterech grupach. Wokół soczewki znajduje się pierścionek za pomocą którego należy ustawić czułość negatywu jaki załadowaliśmy do środka, ponieważ aparat nie odczytuje kodu DX umieszczonego na wszystkich współczesnych negatywach. Czułość negatywu można ustawić w zakresie od 50 do 1000 iso. Ręczne ustawianie ma wadę, gdy posiadacz aparatu jest osobą roztargnioną i zapomni o tej czynności. Jednakże rozmyślny fotoamator ma tą przewagę, że może korzystać z kasetek wielorazowego użytku, używać negatywów przeterminowanych, których czułość jest mniejsza niż deklarowana przez producenta, może też forsować negatywy bez konieczności ingerowania w kod DX na kasetce. Poniżej soczewki znajduje się sensor światłomierza opartego na CDS. Bardzo fajną sprawą, w szczególności dla osób, które pasjonują się fotografią czarno-białą jest możliwość zastosowania filtrów o średnicy 46mm. Chyba niewiele kompaktów ma taką możliwość, co czyni aparat wyjątkowym. Należy dodać, że element światłoczuły znajduje się wtedy za filtrem i uwzględnia założenie filtru podobnie jak lustrzanka. Dodatkowo na obwodzie obiektywu znajduje się mała dźwignia, której używa się robiąc zdjęcia pod światło. Wprowadza ona bowiem korektę ekspozycji +2eV.

 

Przejdźmy do walorów użytkowych .

Aparat jak na kompakt nie jest mały. Rozmiarami nie może równać się z Olympusami mju ani XA, które tak polecane są na forum AT. Trzeba przyznać, że jest duży, chociaż mniejszy od feda o jakieś 2 cm i sporo lżejszy (na szczęście bez problemu mieści się w kieszeni kurtki i nie przeciąża jej).  Bardzo dobrze leży w dłoni, a gumowe wykończenie w miejscu chwytu zapewnia jego pewność. Z informacji znalezionych w sieci wynika, że konstruktorzy japońscy zastosowali w mechanizmie aparatu wyłącznie metalowe części, co wpływa na niezawodność tego sprzętu. Ja wiem tylko o metalowej pokrywie z tyłu bo aparatu nigdy nie rozkręcałem. Zasilanie odbywa się dwoma paluszkami i sprawia, że aparatu można używać go bez przeszkód również dzisiaj.

 

Cud mniód malina można by rzec, gdyby nie wady aparatu.

Istotne znalazłem dwie, w sumie trzy.

 

Pierwsze primo to blokada spustu migawki, gdy aparat „wyczuje” że musi użyć lampy a ta właśnie jest nienaładowana. Można sobie z tym poradzić, o ile nie chcemy korzystać z lampy, w bardzo prosty sposób. Wystarczy przytrzymać lampę lewym palcem wskazującym aby nie dopuścić do jej wyskoczenia. Wtedy można wykonać zdjęcie, a aparat wybierze dłuższy czas. Genialne w swej prostocie smiley

 

Drugie primo to denerwujący dwustopniowy włącznik/wyłącznik umieszczony wokół spustu migawki, który lubi się czasami sam przełączyć np. w kieszeni.

 

Trzecie primo to lubiąca się upitalać obudowa przy zamknięciu klapki baterii. Szukając informacji w Internecie na temat aparatu trafiłem na kilka zarchiwizowanych aukcji, gdzie sprzedawane przedmioty miały właśnie wykruszoną obudowę w tym miejscu. Mój drugi egzemplarz wygrzebany jakimś cudem na giełdzie jest pozbawiony tej wady. W innych wypadkach niezastapiona będzie taśma izolacyjna w jedynie słusznym czarnym kolorze.

 

Mimo kilku minusów aparacik bardzo ciekawy, a dzięki  optyce mogący z powodzeniem konkurować z droższymi konstrukcjami.

A jakie robi zdjęcia?

Na przykład takie:

Nikon L35AF

 

 

 

 

 Komentarze: schowek cytatów               dodaj komentarz
Irwin0

Rejestracja: 2872 dni temu
30 dni temu (2018-02-23 10:23:00) |  | 

Recenzja kiedyś już była. Niech będzie znowu.
Reklama:
jonasz

Rejestracja: 802 dni temu
12 dni temu (2018-03-13 21:29:27) |  | 

Chętnie obejrzałbym ten aparacik, z opisu wynika kilka podobieństw do mojego Olympusika, ale niestety - u mnie obrazek się nie otwiera... . Jonasz.
Irwin0

Rejestracja: 2872 dni temu
11 dni temu (2018-03-14 08:10:03) |  | 

Faktycznie coś z hostingiem.
Teraz już powinno być ok

Zdjęcie cyknięte szmartfonem..

Komentarz był edytowany 2018-03-14 08:10:51