Serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Więcej informacji na tej stronie    Zamknij to powiadomienie
 
Fotografowanie aparatami tradycyjnymiStrona główna - aparaty tradycyjnePoradnik fotoamatoraForum fotograficzneGaleria zdjęćRecenzje sprzętu fotograficznegoGiełda fotograficznaFoto pojedynekFelietonSerwisy sprzętu fotograficznegoLista użytkownikówKontakt
Zarejestruj »   Zaloguj »     
 

Poradnik fotoamatora

Portret

Jak wykonywać pełne życia zdjęcia krewnych i przyjaciół

Zdjęcie wykonane znienacka, gdy fotografowana osoba jest czymś zajęta i nie zdaje sobie sprawy z obecności fotografującego, wychodzi często w naturalny, pełen swobody sposób. Aby się to udało, ustaw wcześniej przysłonę, ostrość i czas naświetlania, a następnie czekaj na odpowiedni moment.

Taki naturalny efekt jest znacznie trudniejszy do osiągnięcia przy pozowanych zdjęciach portretowych. Ludzie ustawieni przed aparatem częstokroć sztywnieją, a na ich twarzach maluje się napięcie. Oto kilka rad, które mogą pomóc w uzyskaniu pożądanych rezultatów:

Odpręż modela - jeśli to mozliwe, wykonuj zdjęcie w jego własnym domu lub ogrodzie. Poproś żeby usiadł w wygodnym fotelu albo wsparł się o drzewo lub ścianę.

Dla większości twarzy najodpowiedniejsze jest ujęcie pośrednie (trois-quarts), zwane też pół profilem. Pełny profil ukazuje kształt czaszki - zarys czoła, nosa, szczęki. Ujęcie z przodu (en face) łagodzi zbyt ostre rysy.

Unikaj portetów z modelem stojącym na baczność; większość ludzi czuje się i wygląda dość dziwnie w takiej pozycji. Lepiej pozwól fotografowanej osobie oprzeć się o coś.

Fotografując całą postać, ustaw aparat na wysokość przepony modela, a do zbliżeń oraz portretów sięgających ramion na wysokości jego oczu. Ustaw ostrość na oczach albo nasadzie nosa modela - przy małej wartości przysłony cała twarz będzie ostra.

Jeśli, wykonując pozowany portret, widzisz, że model przybiera dziwną postawę lub sztuczny wyraz twarzy, poproś go, aby na chwilę odwrócił wzrok od aparatu i naciśnij spust migawki w chwili, gdy ponownie zwraca wzrok ku Tobie.

Najlepsze wyniki osiąga się zazwyczaj z odległości 2-3m.


Jeśli chcesz sfotografować kogoś we wnętrzu w naturalnym świetle, ustaw go w pobliżu okna, przez które nie wpadają bezpośrednio promienie słoneczne.

Zdjęcia plenerowe

W jasny, słoneczny dzień umieść modela w lekkim cieniu - pod dużym drzewem albo po zacienionej stronie budynku. Chcąc uzyskać łagodne kontrasty i równomierne oświetlenie, wybierz lekko pochmurny dzień albo wykonuj zdjęcie wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem.


Aby sfotografować osobę z niższego poziomu, przycupnij na podwinietej nodze. Oprzyj rękę na kolanie, żeby zminimalizować drgnięcie aparatu


Aby uzyskać bardzo niski punkt widzenia, połóż się na brzuchu, rozsuwając stopy i opierając łokcie na ziemi. Jeśli nie chcesz rozpraszać modela, użyj teleobiektywu.

Oświetlenie we wnętrzach

Pracuj albo przy świetle naturalnym, albo przy całkowicie sztucznym. Nie używaj lamp fluorescencyjnych, które dają zbyt ostre światło, i nie mieszaj różnych rodzajów oświetlenia.

Chcąc przydać fotografii dramatyzmu, spróbuj zastosować oświetlenie boczne, uwydatniające fakturę skóry oraz rysy twarzy. Umieść źródło światła z jednej strony modela, a z drugiej arkusz białego papieru, aby odbić światło i złagodzić cienie.


Dziecko fotografuj w chwili, gdy jest czymś zajęte, unikniesz w ten sposób szywnej pozy. Odnotuj zmieniający się wyraz jego twarzy, wykonując kilka zdjęć.