Serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Więcej informacji na tej stronie    Zamknij to powiadomienie
 
Fotografowanie aparatami tradycyjnymiStrona główna - aparaty tradycyjnePoradnik fotoamatoraForum fotograficzneGaleria zdjęćRecenzje sprzętu fotograficznegoGiełda fotograficznaFoto pojedynekFelietonSerwisy sprzętu fotograficznegoLista użytkownikówKontakt
Zarejestruj »   Zaloguj »     
 

Poradnik fotoamatora

Natura

Wykonywanie zbliżeń roślin i dzikich zwierząt.

Do wykonywanie udanych zdjęć natury będzie ci potrzebna dobra lustrzanka jednoobiektywowa. Każdy temat wymaga innej techniki i wyposażenia.

Niewielkie kwiaty i owady można fotografować w ten sposób, aby na zdjęciu ukazywały się w naturalnej wielkości. Jeśli obiekt na zdjęciu jest większy niż w rzeczywistości, mamy do czynienia z "makrofotografią".

Zbliżenia kwiatów

Tego typu zdjęcia można wykonywać za pomocą obiektywu do zbliżeń (typu macro) albo standardowym obiektywem ze specjalnym pierścieniem wkręconym między aparat a obiektyw. Pierścienie pośrednie zwiększają odległość między filmem a obiektywem, dzięki czemu powiększają czasem bardziej niż obiektywy typu macro. Zbliżenia można robić także za pomocą obiektywu o zmiennej ogniskowej z funkcją macro.

Jeśli fotografujesz na zewnątrz, w ostrym słońcu, użyj osłony obiektywu. Statyw unieruchomi aparat i pozwoli ci na lepsze skomponowanie obrazu, a dzięki wężykowi spustowemu unikniesz wstrząsów w czasie zwalniania migawki. W tego typu zdjęciach głębia ostrości jest bardzo mała, toteż ustaw ostrość na ten fragment obiektu, który interesuje cię najbardziej.

Aby powiększyć głębię ostrości, zastosuj przysłonę o niskiej wartości (f/11-f/22), a jeśli światło na to pozwala, użyj filmu o małej czułości (ISO 25-125).

Zbliżenia uwydatniają wszelki ruch rośliny, toteż aby zdjęcie było ostre, trzeba je wykonać w bezwietrzny dzień. Jeśli wieje wietrzyk, przywiąż kwiat do palika albo zrób osłonę z kartonu.

Tylne światło - gdy słońce świeci zza fotografowanego obiektu - ładnie prześwieca przez cienkie liście i płatki, światło boczne wydobywa fakturę szorstkich powierzchni. Aby skierować część światła na ocienione partie, posłuż się białą kartką; chcąc złagodzić ostre promienie słoneczne, umieść nad fotografowanym obiektem cienką, białą tkaninę rozpiętą na ramie.

Usuń z otoczenia obiektu niepotrzebne lub rozpraszające uwagę przedmioty, takie jak wysokie trawy, kamienie lub suche gałązki.

Fotografowanie zwierząt

Większość dzikich stworzeń łatwo się płoszy. Aby ich nie przestraszyć, poruszaj się cicho i powoli. Zalóż rzeczy w stonowanych barwach, a błyszczące elementy swego ekwipunku zamaskuj matową taśmą lub tkaniną.

Zwierzęta pozostają w bezruchu lub poruszają się powoli przede wszystkim w czasie żerowania. Poszukaj ich ulubionych żerowisk, a w przypadku ptaków miejsc gniazdowania (ale nie dotykaj gniazda ani jego otoczenia). Ptaki możesz zwabić wykładając dla nich karmę. Poszukaj naturalnej kryjówki z dobrą widocznością. Możesz także ukryć się w samochodzie albo w namiocie o niezbyt jaskrawych barwach. Uzbrój się w cierpliwość - przyzwyczajenie zwierząt do twojej obecności może wymagać pozostawania w kryjówce przez wiele godzin albo codziennych powrotów do niej.

Aby "ściągnąć" fotografowany obiekt z daleka, musisz mieć obiektyw o zmiennej ogniskowej albo teleobiektyw o odległości ogniskowej 200-400 mm. Teleobiektywy potęgują skutki drgnięć aparatu i mają ograniczoną głębię ostrości, toteż umieść aparat na statywie i starannie ustal odległość. Próbuj przewidywać ruchy zwierzęcia i ustaw ostrość na punkt, w którym się ono znajdzie. Użyj filmu o wysokiej czułości (ISO 400-1000) oraz krótkiego czasu naświetlania (nie więcej niż 1/250 s).

Jak skłonić je do pozowania?

Fotografowanie ulubionych zwierząt domowych wymaga cierpliwości, refleksu, a często także pewnej przebiegłości. Zwierzę może się nagle odwrócić, odmówić wyjścia z niedostępnego kąta albo siedzieć w idealnej pozie i nagle, w chwili gdy już masz zrobić zdjęcie, zmienić pozycję.

Próbuj odwrócić uwagę zwierzęcia i skłonić je, aby spojrzało w obiektyw na moment przed naciśnięciem spustu migawki. Łatwiej ci będzie skłonić do współpracy zwierzę odprężone, przebywające w znanym sobie otoczeniu. Ulubiona zabawa pomoże ci przewidywać ruchy pupila.

Koty, kocięta oraz małe zwierzątka, takie jak chomiki, świnki morskie, myszy lub skoczki, często zastygają na moment w bezruchu, jeśli umieści się je na szklanym blacie. Aby to wykorzystać, poproś kogoś o pomoc - jednoczesne ustawianie zwierzęcia i obsługiwanie aparatu jest po prostu niemożliwe.

Często bardzo sympatyczne okazują się zdjęcia zwierząt z ludźmi. Możesz np. sfotografować dziecko bawiące się ulubieńcem rodziny albo psa czy kota wpatrującego się w swego właściciela zajętego jakąś pracą.

Używanie filmu o wysokiej czułości (ISO 400-1000) umożliwi ci pracę w słabym świetle przy zastosowaniu mniejszego czasu naświetlania, co zmniejszy ryzyko wykonania nieostrego zdjęcia w razie, gdyby zwierzę się poruszyło.

Wykonując zdjęcia z lampą błyskową, skieruj jej światło na ścianę lub sufit, aby uniknąć tzw. efektu czerwonych oczu. (chyba że wykonujesz zdjęcie z boku). Jeśli to mozliwe, uzywaj specjalnego wysięgnika, który pozwoli ci zamontować lampę nieco dalej od osi obiektywu.

Zbliżenia

Jeśli zaczniesz podkradać się do zwierzęcia, twój pupil może pomyśleć, że chcesz się z nim bawić. Wykonywanie zbliżeń z pewnej odległości umożliwia teleobiektyw. Jeżeli nie masz odpowiedniego obiektywu, możesz powiększyć najciekawszą część zdjęcia zrobionego z oddali, odrzucając mniej interesujące partie tła i przed planu.

Chcąc wykonać normalne zbliżenie, przyklęknij, przykucnij albo połóż się, aby twój wzrok znalazł się na poziomie zwierzęcia. Powiedz coś do niego albo albo zagwiżdż, aby zwrócić jego uwagę. Naciśnij spust w chwili, gdy twój pupil przybierze ciekawą pozę.

Aby sfotografować ptaka lub małe zwierzę w terrarium, przysuń obiektyw aparatu możliwie jak najbliżej prętów, siatki bądź szyby. Jeśli chcesz, by pręty lub siatka nie przesłaniały widoku, trzymaj aparat równolegle do przegrody i użyj dużej przysłony (niska wartość f/n - np. f/2).